Este necesar de a elibera sau nu, factură fiscală pentru livrările de mărfuri şi servicii în scopuri filantropice?

Eliberarea facturii fiscale în conformitate cu prevederile art. 117 din Codul fiscal, se face exclusiv pentru livrările impozabile cu TVA.

Prin urmare, dat fiind faptul că livrările de mărfuri şi servicii în scopuri filantropice nu constituie livrare impozabilă, potrivit prevederilor art. 93 pct.6) din Codul fiscal, obligaţia de a elibera factura fiscala nu survine.

Astfel, potrivit pct. 2 din Instructiunea privind modul de completare a facturii, aprobată prin Ordinul Ministerului Finantelor nr. 47 din 31.03.2010, pentru livrările de active şi servicii (lucrări) neimpozabile cu TVA, entitatea va emite documentul primar cu regim special – factura.

sursa: consultantfiscal.md

In this article

Join the Conversation

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.